Informacje

Szczepienia i odrobaczanie

Regularne szczepienie i odrobaczanie zwierzęcia jest podstawowym działaniem, które może zapobiec pojawieniu się licznych schorzeń.

Odrobaczając swojego psa czy kota nie chronisz tylko jego przed pojawieniem się robaków w przewodzie pokarmowym, ale również siebie, swoich bliskich oraz inne zwierzęta, z którymi ma kontakt twoje zwierzę.

Ważne jest, aby szczepienia i odrobaczania były wykonywane w poszczególnej kolejności, dlatego najlepiej wykonywać je u jednego lekarza, który zna historię leczenia zwierzęcia lub/i zabrać na wizytę książeczkę zdrowia psa lub kota.

Pamiętaj – szczepienie przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe i trzeba je wykonywać każdego roku.

Kleszcze i pchły

Kleszcze i pchły są pasożytami skórnymi. Występują one najczęściej w ciepłe pory roku, lecz należy mieć na nie baczność bez względu na pogodę.

Są to pasożytyzenoszące choroby, które są śmiertelne nie tylko dla zwierzęcia, ale również dla człowieka. Na rynku dostępne jest wiele środków, które zapobiegają pojawianiu się kleszczy i pcheł. W zależności od rodzaju sierści psa oraz jego wielkości stosuje się różne formy: obrożę, płyn lub oba na raz. Trwałość środka zależy od jego typu – jest to przedział od miesiąca do pół roku.

Wbrew powszechnemu przekonaniu – szczepionka na pchły i kleszcze nie istnieje.

Profilaktyka jamy ustnej

Każdy właściciel chce, aby jego zwierzę jak najczęściej się uśmiechało. Tymczasem ponad 80% psów i kotów powyżej drugiego roku życia cierpi z powodu schorzeń jamy ustnej. Mimo tego, że nie wyobrażamy sobie dnia bez umycia zębów, zapominamy o tym, że nasz futrzany przyjaciel i jego jama ustna też potrzebują opieki. Coś, co może wydawać nam się tylko nieświeżym oddechem lub żółtym nalotem na zębach, zaniedbane – może być początkiem poważniejszej choroby. Ma to wpływ nie tylko na jamę ustną, ale również na ogólny stan zdrowia zwierzęcia, jego dyskomfort i może wpływać na pracę innych organów.

W Przychodni Weterynaryjnej Veta chcemy, aby twój pies był szczęśliwy i nie wstydził się pokazać swojej paszczy, dlatego wciąż poszerzamy swoją wiedzę na temat schorzeń jamy ustnej oraz każdego dnia zbieramy nowe doświadczenia. Zapewniamy zarówno działania profilaktyczne, jak i pomoc w razie poważnych chorób jamy ustnej. Z przyjemnością pokażemy Państwu również jak dbać o zęby i dziąsła zwierzaka poza lecznicą, we własnym zakresie.

Czas na kontrolę zębów:

  1. Nieświeży oddech
  2. Żółty nalot na zębach
  3. Zaczerwienione dziąsła
Dieta

Otyłość to problem XXI wieku i niestety, dotyczy on również zwierząt. Cukrzyca, problemy ze stawami i sercem to najbardziej popularne w ostatnich latach schorzenia – wszystkie związane z nadwagą zwierzęcia. Właściwa dieta chroni układ pokarmowy zwierzaka i sprawia, że jego ciało jest w dobrej kondycji.

Jesteśmy tym, co jemy, więc powinniśmy dbać o pożywienie swojego zwierzęcia nie tylko od święta. Właściwa dieta to klucz do dobrej pracy układu pokarmowego, serca i stawów. W Przychodni Weterynaryjnej Veta mamy tego świadomość. Nasi lekarze pomogą Państwu wybrać idealną dietę dopasowaną do wielkości, wieku i stanu zdrowia twojego pupila.

Pokarm jest również potężną bronią w walce ze schorzeniami oraz w opiece pooperacyjnej. Specjalistyczne diety stosuje się w przypadku problemu z nerkami, trawieniem, wątrobą, stawami, sercem, cukrzycą, wszelkimi alergiami i oczywiście nadwagą. Jednak naszym celem jest znalezienie odpowiedniej diety i wprowadzenie jej we współpracy z właścicielem wcześniej, zanim problemy się pojawią.

Kastracja

Jako lekarze weterynarii zalecamy kastrację psów i kotów. Jest to działanie, które uniemożliwi dalsze rozmnażanie się twojego zwierzęcia i może być wykonane najczęściej po 6 miesiącu życia.

Dlaczego? Głównym powodem jest niedopuszczenie do pojawienia się poważnych schorzeń, które mogą pojawić się w czasie życia zwierzaka, jak również wpływ na jego zachowanie. Statystyki wyraźnie pokazują, że zwierzęta wykastrowane żyją dłużej oraz mają lepszy kontakt z innymi zwierzętami oraz swoim otoczeniem niż te, u których to działanie nie zostało podjęte.

Na kastrację, jak na każdy zabieg, trzeba się wcześniej umówić. Jest to zabieg w pełnej narkozie, dlatego zarówno lekarz, jak i pacjent muszą być na to przygotowani. Na wizycie konsultacyjnej, która odbędzie się przed operacją, lekarz zbada krew i mocz Państwa zwierzęcia tak, aby upewnić się, że stan zdrowia zwierzęcia jest idealny i operacja nie naraża go na żadne ryzyko. Lekarz opowie również, na czym dokładnie polega operacja oraz jak się do niej przygotować.

Aby dowiedzieć się więcej o działaniach podejmowanych PRZED I PO ZABIEGU prosimy o skorzystanie z właściwej zakładki.

Wykastruj swoje zwierzę, żeby można było powiedzieć: „I żył długo i szczęśliwie.”

Microchip

Nie ma nic gorszego niż rozstanie się ze swoim pupilem. A o to nie jest trudno. Microchip jest narzędziem, które pomoże znaleźć ci twoją zgubę. Jest to unikalny, 15-cyfrowy numer wstrzykiwany pod skórę zwierzęcia w formie chipa przez weterynarza. Pozwala on zidentyfikować zwierzę wszędzie na terenie Polski, dzięki ogólnopolskiej bazie psów i kotów. Po zaimplantowaniu psa, lekarz wpisze dane Państwa oraz psa wraz z opisem do systemu, gdzie będą one figurować dożywotnio.

Implantacja microchipa nie jest zabiegiem bolesnym. Jest to działanie wykonywane jednorazowo podczas życia zwierzęcia i jest niezawodnym narzędziem w poszukiwaniu zwierzęcia.

Podróże

Wyjazd zagranicę w towarzystwie zwierzęcia należy wcześniej starannie zaplanować. Należy rozważyć, czy w kraju, do którego się wybieramy, występują choroby niespotykanie w Polsce lub czy określony kraj wymaga szczególnych szczepień. Należy również zwrócić uwagę czy zwierzę jest podatne na stres związany z długą podróżą.

Przed wyjazdem za granicę ze zwierzęciem zalecamy wizytę u lekarza weterynarii, aby omówić najważniejsze kwestie związane z podróżą i w razie potrzeby przeprowadzić wymagane formalności. Należy pamiętać, że niektóre państwa wymagają rozpoczęcia procedur nawet do 6 miesięcy przed wyjazdem.

Posiadamy  duże doświadczenie w przygotowaniu zwierząt od strony medycznej, a także formalnej, co zapewni Państwu bezpieczeństwo przy wjeździe do kraju docelowego.

 

Mapa

Przed i po zabiegu

Podstawowymi założeniami zabiegu chirurgicznego jest przedłużenie i poprawa komfortu życia pacjenta.

Stąd, przed jego wykonaniem dokonywana jest weryfikacja bieżącego stanu zdrowia zwierzęcia, pozwalająca oszacować ryzyko związane z wprowadzeniem go w sen narkotyczny.

Do badań wykonywanych przed zabiegiem należą:

  • Podstawowe badania kliniczne
  • Morfologia krwi
  • Badanie moczu z mikroskopową oceną osadu
  • Biochemia krwi w skróconych profilach narządowych

Jeżeli wyniki wymienionych powyżej badań nie mieszczą się w granicach norm, wówczas indywidualnie poszerza się ich
zakres.

Z badań dopuszczających zwolnieni są jedynie pacjenci w stanie nagłym, gdzie brak natychmiastowego przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego zagraża utracie życia oraz młode koty pozostające pod stałą opieką Przychodni, poddane wskazanym procedurom profilaktycznym.

W przypadku, jeśli wyniki są pozytywne i pozwalają na wykonanie zabiegu w narkozie możliwe jest umówienie się na konkretną datę i godzinę zabiegu.

Zabiegi wykonywane są w godzinach porannych od poniedziałku do piątku.

Ważne jest, aby zwierzę było na czczo przynajmniej 24 godziny przed zabiegiem przynajmniej.

W dniu zabiegu:

  1. Właściciel przywozi pacjenta w godzinach porannych i zostawia go pod opieką lekarza weterynarii.
  2. Zwierzę zostaje wprowadzone w narkozę.
  3. Przeprowadzana jest operacja.
  4. Zwierzę pozostaje w Przychodni do czasu wybudzenia.
  5. Jeśli lekarze uważają, że stan zwierzęcia jest stabilny i jest on gotowy do bezpiecznego transportu do domu, wykonują telefon do właściciela.

Po zabiegu:

  • Zarówno dawkę podawanego pokarmu, jak i picia, należy zwiększać stopniowo
  • Noszenie kołnierza zalecane jest do momentu szwów. Im mniejszy kontakt zwierzęcia z raną – tym lepiej.
  • Spacery przez pierwsze 3- 4 dni powinny być krótkie i nieliczne. Po zdjęciu szwów wracamy do rutynowych spacerów.

W razie niepokojących objawów, takich jak obrzęk czy zaczerwienienie, prosimy o telefon.

Dokładne informacje związane z zabiegiem oraz profilaktyką rany zostaną Państwu przekazane podczas wizyty w Przychodni.

Jak pobrać mocz od psa?

Minimalna ilość moczu do badania to 2-3ml.

psa samca, gdy tylko podniesie on tylną łapę, podstawiamy pojemnik i czekamy, aż się napełni. Unikamy gwałtownych ruchów, aby nie przestraszyć zwierzaka.

suki, gdy kucnie do oddania moczu, podstawiamy płaskie naczynie, np. talerzyk lub miseczkę (wcześniej umytą, wyparzoną i osuszoną), a następnie zlewamy mocz do jałowego pojemnika.